08.06.2020
Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom 30.05.-07.06.2020
Drodzy Rodzice, wlaśnie minął Tydzięń Czytania. Dzieciom.Mam jednak nadzieję,że czytacie swoim dzieciom bajki, baśnie, wierszyki nie tylko z tej okazji.
Czytanie to świetna zabawa !
Czytanie książek nie jest lekarstwem na wszystkie trudności naszych dzieci w nauce, ale niewątpliwie jest jednym ze sposobów na ich uniknięcie. Specjaliści zajmujący się rozwojem dzieci w sposób szczególny podkreślają wpływ czytania na aktywizację pięciu obszarów kompetencyjnych: komunikacji, odpoczynku, inteligencji emocjonalnej, koncentracji i emocji.
• Komunikacja - czytanie rozwija i poszerza słownictwo, uczy wyrażania myśli, a także kształtuje umiejętność samodzielnego myślenia.
• Odpoczynek - dzieci bywają nadmiernie pobudzone i chaotyczne w działaniu. Czytanie książek to jeden z najlepszych sposobów na relaks. Daje potrzebną dzieciom ciszę szczególnie po zbyt długim oglądaniu telewizji czy graniu na komputerze czy tablecie.
• Inteligencja emocjonalna - czytanie kształtuje postawę cierpliwości, skupienia i refleksji na tym, co się aktualnie robi. Jest częścią wychowania polegającą m.in. na stworzeniu klimatu, w którym nie wszystko musi być szybko/natychmiast.
• Koncentracja - czytanie ćwiczy koncentrację. Dzieci bywają niespokojne lub nadmiernie pobudzone. Brak im umiejętności skupienia się na rzeczach istotnych. Wynika to z rosnącej liczby bodźców, jaka otacza je w codziennym życiu.
• Emocje - czytanie uczy empatii i wrażliwości. Może pomóc w rozmowie o trudnych sytuacjach, pomóc zrozumieć wiele trudnych spraw.
Czytanie jest jedną z niewielu konieczności życiowych, która zarazem jest przyjemna.
Program Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom:
https://calapolskaczytadzieciom.pl/aktualnosci/program-xix-ogolnopolskiego-tygodnia-czytania-dzieciom/
22 maja obchodziliśmy DZIEŃ SHERLOCKA HOLMESA
22 maja, na pamiątkę rocznicy urodzin sir Arthura Conana Doyle’a (1859-1930), szkockiego pisarza, autora powieści detektywistycznych, w których głównym bohaterem jest Sherlock Holmes - obchodzimy Dzień Sherlocka Holmesa - genialnego detektywa wykorzystującego do rozwiązywania zagadek kryminalnych metody - dedukcji.
Z tej okazji zapraszam Was do zabawy. Klikajcie w link i bądźcie jak Sherlock Holmes:
https://view.genial.ly/5ec772dcad9c9e0d8e205d32/game-breakout-badz-jak-sherlock-holmes
Grafika:
Portret Sherlocka Holmesa z 1904 r. autorstwa Sidney'a Pageta, brytyjskiego ilustratora, najbardziej znanego z ilustrowania opowiadań sir Arthura Conana Doyle’a o Sherlocku Holmesie publikowanych w magazynie „The Strand”
Zapraszam uczniów klas VI-VIII do zabawy z escape room
https://view.genial.ly/5eb29a7eed67d20d806219fc/game-breakout-escape-room?fbclid=IwAR2uZBF6DlmwUfwFH0fNnehQA2fO6DkRVIPSV3XxjtTDAi5JPogapFxkzf0
Umieszczam poniżej linki do zabaw z książką i bohaterami literackimi:
https://learningapps.org/display?v=pfu9s4yv517&fbclid=IwAR2rgJhsGnHbvLO75UTgIBHJm-rooTnE3HVVixWFBuKtooAHJ7MFrKno8RA
https://learningapps.org/1975924
https://learningapps.org/1585519
https://learningapps.org/9975694
https://learningapps.org/3008233
Drodzy Uczniowie!
Nadal przypominam o oddawaniu książek .Przygotowane kartony dla poszczególnych klas znajdują się na parterze szkoły.
W dniach 19.-23.06. oddajecie podręczniki.
Klasy V-VIII komplety podręczników przynoszą w podpisanych workach foliowych (reklamówkach), wkładają do przygotowanych kartonów i podpisują się na liście swojej klasy.
Klasy I-III oddają ostatnie części podręczników i język angielski.
G.Janicka
01.06.2020
Drodzy Uczniowie z okazji Dnia Dziecka życzę Wam zdrowia,wymarzonych prezentów oraz wspaniałych świadectw.
Ponieważ wielkimi krokami zbliża się koniec roku szkolnego, przypominam o zwrocie książek do biblioteki.
Do książki, którą oddajecie należy włożyć kartkę ze swoim nazwiskiem.Książki wkładacie do przygotowanych kartonów,które znajdują się na parterze szkoły przy wejściu.Do kartonów przypięłam listy uczniów wraz z tytułami książek.
Do Waszej dyspozycji jestem w szkole w poniedziałki i środy od godz.8.00 do 11.30
Dzisiaj zapraszam Was do odwiedzenia stron z zabawami i quizami ,które dotyczą znajomości lektur ,baśni , powieści.
Życzę Wam dobrej zabawy!
- połącz w pary - Chłopcy z Placu Broni - https://wordwall.net/pl/resource/243737/ch%C5%82opcy-z-placu-broni
- test - wybrane lektury kl.7 - https://wordwall.net/pl/resource/473831/polski/wybrane-lektury-w-7-klasie-test
- znajdź słowo - legenda o Piaście - https://wordwall.net/pl/resource/340495/legenda-o-pia%C5%9Bcie-nazwy-w%C5%82asne
- znajdź parę - książkowe menu - https://wordwall.net/pl/resource/1828920/polski/ksi%C4%85%C5%BCkowe-menu
- teleturniej - Ania z Zielonego Wzgórza - https://wordwall.net/pl/about/template/gameshow-quiz
- test - mitologia grecka - https://wordwall.net/pl/resource/380781/polski/quiz-o-mitologii-greckiej
- anagram - utwórz słowo z podanych liter https://wordwall.net/pl/resource/928683/edukacja-wczesnoszkolna/utw%C3%B3rz-s%C5%82owo-z-podanych-liter
26.05.2020
DZIEŃ MATKI
„Kocha się nie za cokolwiek, ale pomimo wszystko, kocha się za nic…”
/ Ks.Jan Twardowski/
„Jest jedna miłość, która nie liczy na wzajemność, nie szczędzi ofiar, płacze, a przebacza, odepchnięta wraca– to miłość macierzyńska."
/J. I. Kraszewski/
Dzisiaj święto wszystkich mam. To właśnie one kochają swoje dzieci zawsze i pomimo wszystko. Dla mam życzenia, laurki i kwiaty za ich wielkie serce, miłość, opiekę.
Historia tego święta sięga czasów starożytnych. Już w starożytnym Egipcie czczono matkę boga Horusa-Izydę.
Starożytni Grecy czcili Reę-matkę wszystkich bogów.
W USA 1858 roku Ann Maria Reeves Jarvis ogłosiła Dzień Matczynej Pracy, który potem przekształcono w Dzień Matki.
W Polsce od 1914 roku świętujemy Dzień Matki. Wszystkie kraje obchodzą to święto ,ale w różnych terminach.
Jeśli jesteście ciekawi ,jak świętują inne kraje, odsyłam Was do wikipedii.
A może wykonacie własnoręcznie laurkę dla mamy ?
Pomysły znajdziecie w Internecie. Oto jeden z nich.
18.05.2020
100 rocznica urodzin papieża JanaPawła II
Dzień-18 maja jest szczególny dla każdego Polaka. Tego dnia 100 lat temu w 1920 roku urodził się w Wadowicach Karol Wojtyła.
Nie wiem, czy wiecie, że rok 2020 jest ROKIEM JANA PAWŁA II
Dla przypomnienia kilka faktów z życia Papieża…
Jego ojciec – Karol senior – był żołnierzem (porucznikiem). Pracował jako urzędnik wojskowy, choć jego wyuczony zawód to krawiec. Matka – Emilia z d. Kaczorowska – zajmowała się domem i wychowaniem dzieci. Karol miał o 14 lat starszego brata – Edmunda. Miał też siostrę, Olgę, która zmarła niedługo po urodzeniu.
Rodzice Karola byli dobrymi, szanowanymi i religijnymi ludźmi. Mama była głęboko wierząca i wymarzyła (wymodliła?) sobie, by jeden syn był lekarzem, a drugi księdzem – nieważne w jakiej kolejności. Emilia była dość chorowitą osobą. Zmarła w wieku 45 lat, kiedy Karol miał niespełna 9 lat, a Edmund 23 lata – kończył studia medyczne w Krakowie. Od tej pory Karolem zajmował się ojciec.
Karol, dla rodziny i przyjaciół Lolek, ukończył gimnazjum w Wadowicach.
W szkole należał do kółka teatralnego – tam odkrywał i stopniowo rozwijał swoją pasję aktorską. Karol był pilnym uczniem, lubianym i towarzyskim kolegą. Lubił sport, aktywność fizyczną. Po śmierci brata Edmunda, który był lekarzem, Karol z ojcem przeprowadza się do Krakowa .
Wybucha wojna. W 1941 r. umiera ojciec Karola. Młody chłopak właśnie wtedy postanawia zostać kapłanem.
Wstępuje do krakowskiego seminarium duchownego. Zajęcia w seminarium, w czasie okupacji odbywały się potajemnie . Studenci – młodzi klerycy, a było ich niewielu – z narażeniem życia spotykali się na zajęciach w kurii, przy ulicy Franciszkańskiej. Karol studiował filozofię i teologię aż do sierpnia 1944 r., kiedy po wybuchu powstania w Warszawie, okupanci niemieccy – w obawie o podobny scenariusz w innych miastach Polski – zarządzili łapankę w Krakowie, której celem było schwytanie wszystkich młodych – potencjalnych powstańców.
Karol cudem uniknął aresztowania. Po tym wydarzeniu Książę Stefan Sapieha – arcybiskup krakowski – zgromadził wszystkich kleryków w bezpiecznym miejscu – zamieszkali w pomieszczeniach kurii archidiecezjalnej i tam ukończyli seminarium.
Karol Wojtyła przyjmuje święcenia kapłańskie już po wojnie, 1 listopada 1946 r. Przez wiele lat był kapłanem, potem kardynałem, przyjacielem wszystkich ludzi, a przede wszystkim młodzieży.
16 października 1978 r. kardynał Karol Wojtyła został wybrany na następcę św. Piotra. Przyjął imię Jan Paweł II.
Od setek lat pierwszy papież nie-Włoch.
Pierwszy papież-Polak.
Pierwszy papież-pielgrzym. Odwiedził raz lub wielokrotnie - 132 kraje oraz około 900 miejscowości. Dziewięć razy odwiedził Polskę.
Pierwszy, który „40-krotnie okrążył Ziemię”, by móc spotkać się z każdym człowiekiem spragnionym Miłości, szacunku i pokoju.
Pierwszy papież bez lektyki – pierwszy w papamobile.
Pierwszy papież-internauta.
Pierwszy papież wielu „premierowych” spotkań i wydarzeń. Młody duchem, także dzięki młodzieży. W trosce o młodych, zainicjował systematyczne spotkania z młodzieżą całego świata. Światowe Dni Młodzieży po raz pierwszy odbyły się w Rzymie w 1985 r.
Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005,a kanonizowany został przez papieża Franciszka – 27 kwietnia 2014 r. Św. Jan Paweł II jest patronem rodzin i Światowych Dni Młodzieży.
Zobacz krótki film o św. Janie Pawle II:
https://www.youtube.com/watch?v=GhLVufOoI4o
Rok 2020 został ogłoszony rokiem św. Jana Pawła II. Z tej okazji Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie przygotował hymn w hołdzie papieżowi o wymownym tytule „Nie zastąpi Ciebie nikt”.
Aby wysłuchać go kliknij na link:
Na koniec zapraszam Was do udziału w krótkim konkursie . Odpowiedzcie na pytania , odpowiedzi prześlijcie na moją pocztę: janek3107@o2.pl
Pytania:
1.Ile lat Karol Wojtyła był papieżem?
2.Ile razy Jan Paweł II odwiedził Polskę?
3.W którym roku odbyła się jego pierwsza i ostatnia pielgrzymka do Polski?
Pozdrawiam
G.Janicka
15.05.2020
Warto czytać…
Mam nadzieję, że wolny czas nie tylko spędzacie na powietrzu, czy przed komputerem, ale również z książką,bo „czytanie to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.Takie słowa wypowiedziała nasza noblistka Wisława Szymborska.
Kiedy czytasz,rozwijasz swoją wyobraźnię,bogacisz słownictwo,utrwalasz pisownię trudnych wyrazów.To tylko kilka zalet czytania.
Zachęcam Was do prowadzenia dzienniczka czytelnika (np. w formie zeszytu), w którym będziecie dokumentować w dowolny sposób przeczytaną książkę,
np. autor, tytuł, kilka zdań, ilustracja.
Jednocześnie ogłaszam dla wszystkich chętnych uczniów konkurs na najciekawszy i najładniejszy
dzienniczek czytelnika. W ten sposób dowiemy się, co czytaliście w czasie koronawirusa.
Konkurs zostanie rozstrzygnięty po powrocie do szkoły. Dla zwycięzców przewidziane są nagrody książkowe.
Moc książek niech będzie z Wami !
Młodszych uczniów zapraszam do rozwiązania quizów z baśni Andersena, które znajdziecie na stronach:
Spróbuj rozwiązać ten quiz klikając w poniższy link
https://czasdzieci.pl/quizy/quiz,40f1e-basnie_andersena.html
Pozdrawiam G. Janicka
11.05.2020
8-15.05. Ogólnopolski Tydzień Bibliotek szkolnych
Chociaż biblioteka szkolna nadal jest zamknięta zachęcam Was,drodzy Uczniowie, do odwiedzania Biblioteki Dzieciecej w Nakle przy ul.Bartkowskiego,albo do przejrzenia własnej domowej biblioteczki.Na pewno znajdziecie tam książki często zapomniane, porzucone, które czekaja, żebyście je zauważyli.
Dziewczynkom polecam książki z serii o Ani z Zielonego Wzgórza.W kolejnych częściach poznajemy Anię z Avonlea i jej perypetie, jako nauczycielki w miejscowej szkole podstawowej. W tomie "Ania na uniwersytecie" czytamy o Ani -studentce, jej przyjaciółkach i sympatiach.Wytrwałe czytelniczki zachęcam do poznania losów dorosłej już Ani w kolejnych tomach.
Zarowno chłopcom, jak i dziewczętom polecam ciekawą książkę z tajemnicą w tle pt:"Trzy siostry,rodzinna klątwa i szczypta magii"-Michelle Harrison.
Na koniec kilka sentencji na temat książek i czytania wypowiedzianych przez sławnych ludzi: pisarzy , poetow, filozofów:
CIEKAWE CYTATY O KSIĄŻCE
"Kto czyta książki, żyje podwójnie"
Umberto Eco
"Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów"
Kartezjusz
"Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem - to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem."
/przysłowie chińskie/
"Telewizja to tylko zastępcza rozrywka dla mózgu, kto nie czyta, ten właściwie nie potrzebuje już głowy, nie mówiąc oczywiście o wyobraźni i fantazji"
Billie Joe
"Ludzie mówią, że życie to jest to, ale ja wolę sobie poczytać"
Cycero
"Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni"
chińskie przysłowie
„Jedni kochają konie, inni ptaki, jeszcze inni zwierzęta różne. Ja natomiast od dziecka namiętnie pragnąłem posiadać książki.”
Julian Apostata
"Wszystko, co we mnie dobre, zawdzięczam książce"
Maksym Gorki
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”
Wisława Szymborska
"Książka i możliwość czytania, to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji."
Maria Dąbrowska
"Książki są lekarstwem dla umysłu"
Demokryt
"Czytelnika nie można zniewalać, czytelnika się urzeka."
Antoine de Saint-Exupéry
"Dom, gdzie znajduje się książka jest przybytkiem słońca."
Kornel Makuszyński
„Kocham książkę dlatego, że wprowadza mnie w mój własny świat, że odkrywa we mnie bogactwa, których nie przeczuwałem.”
Jarosław Iwaszkiewicz
„Kiedy masz jakieś wątpliwości, idź do biblioteki”
Joanne K. Rowling
„Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem.”
Kornel Makuszyński
„Pokój bez książek jest jak ciało bez duszy.”
Cyceron
„Powiedz mi, jakie książki masz w domu, a powiem ci, kim jesteś.”
Jarosław Iwaszkiewicz
„Ludzkość wymyśliła dwie doniosłe rzeczy na świecie. Najmądrzejszą rzecz - książkę i najgłupszą - wojnę!”
Mieczysław Kotarbiński
„Książki to najlepsi Twoi przyjaciele. Nie wyśmieją, nie zdradzą, a nauczą wiele.”
Jan Rak
„Przy pomocy książek wielu staje się ludźmi uczonymi nawet poza szkołą, bez książek zaś nikt nie wykształci się nawet w szkole.”
Jan Amos Komeński
„Biblioteka to skarbnica lekarstw duszy.”(napis w bibliotece w Tebach)
Ozymandias
"Książki kochają każdego, kto je otwiera, dając mu poczucie bezpieczeństwa i przyjaźń, niczego w zamian nie żądając..."
Cornelia Funke
08.05.2020
Dzisiaj Dzień bibliotekarza i bibliotek.
Niestety, Kochani, nie możemy spotkać się w naszej szkolnej bibliotece.
Ale zapraszam Was do wspólnej zabawy na stronie szkoły.
Zaczniemy od piosenki,której refren brzmi:
"Książki, kto książki czyta,
ten jest jak sowa,po prostu mądry jest i kwita.
Czytaj co dzień: bajki,powieści,
zobaszysz, ile wiedzy w głowie masz..."
"Książki, kto książki czyta" (kliknij na tytuł piosenki)
Dzisiaj kilka zabaw:
Na koniec rozwiąż quiz:
Sprawdź swoją znajomość lektury: "Tajemniczy ogród"
29.04.2020
Majowe święta
Maj to niezwykle piękny miesiąc, w którym rozkwita cała przyroda.
Jeśli chodzi o polską nazwę piątego miesiąca roku, „maić” oznacza tyle samo, co „stroić”. Doskonale ten nastrój oddaje natura, ziemia zaczyna stroić się w kwiaty: wdzięczne tulipany, subtelne konwalie, bajkowe niezapominajki. W parkach zaczynają kwitnąć kasztany, a pola żółcą się od rzepaku. Coraz częściej można zauważyć motyle, a w koronach drzew słychać rozświergotane ptactwo. Słowo „maj” to również określenie młodej ziemi, która w całym majestacie pokazuje się właśnie w tym miesiącu. Miesiąc rozpoczyna się optymistycznie majówką .
Czy wiecie że….
1 Maja – to Międzynarodowe Święto Pracy.
Święto klasy robotniczej, które obchodzone jest od 1890 roku. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950. Wprowadzone zostało przez II Międzynarodówkę w celu upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 roku w Chicago. To data upamiętniająca bohaterską walkę o lepsze warunki zatrudnienia dla pracowników na całym świecie. Poza tym to również rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej.
2 Maja- to Święto Polskiej Flagi
Święto to zostało uchwalone przez Sejm w 2004 roku, aby propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. W czasach PRL-u tego dnia zdejmowano flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja.
3 Maja –Święto Uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Konstytucja była ustawą zasadniczą zatwierdzoną przez Sejm Czteroletni w roku 1791. Była efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej. Reformy Sejmu i Konstytucja miały na celu wzmocnienie wewnętrzne kraju, przywrócenie jego dawnej świetności. Głównymi autorami Ustawy Rządowej, bo taką nazwę nadano Konstytucji 3 Maja, byli: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj.
„Witaj Majowa Jutrzenko” to radosna pieśń patriotyczna, która jest pamiątką ustanowienia Konstytucji 3 Maja.
Najmłodszych zachęcam do rozwiązania krzyżówki "Nasza Ojczyzna", znajdującej się w załącznikach.
G.Janicka
27.04.2020
Kochani uczniowie,
Książka-wierny przyjaciel dzieci i dorosłych, towarzyszy nam niemal od urodzenia. Początkowo oglądamy tylko kolorowe obrazki, potem rodzice czytają nam wierszyki, bajki, baśnie. Czytamy je,ogladamy w księgarni, kupujemy, wypożyczamy w bibliotece.
Ale czy wiecie, ile osób pracuje nad powstaniem jednej książki ?
Zapraszam młodych czytelników do obejrzenia filmiku:
Jak powstaje książka?(kliknij na tytuł filmu)
Dzieci z klas 0-III oraz przedszkolaków zapraszam do słuchania bajek, baśni i opowieści. Słuchowiska z obrazkami,czytane przez lektorów o wyjątkowych głosach, znajdziecie na kanale Bajkowisko, na portalu YouTube: Bajkowisko
G.Janicka
23.04.2020
Światowy Dzień Książki
Dziś -23 kwietnia obchodzony jest ustanowiony przez UNESCO Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. „Moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją” – podkreśla UNESCO w przesłaniu tegorocznego święta.
„Bardziej niż kiedykolwiek, w czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie pozostają zamknięci w domach, moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania horyzontów, stymulowania naszych umysłów i kreatywności.
Czytając i obchodząc Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2020, możemy otworzyć się na innych pomimo dystansu i podróżować dzięki wyobraźni. (...) Tworząc poczucie wspólnoty poprzez wspólne odczyty i wspólną wiedzę, czytelnicy na całym świecie mogą się łączyć i wzajemnie pomagać w ograniczaniu samotności związanej z kwarantanną” – napisano w przesłaniu UNESCO na tegoroczne święto.
Obchodzone na całym świecie 23 kwietnia święto książki wywodzi się z Katalonii. Pierwszy raz zorganizowano je w 1926 r. Jest to ważna data w historii literatury światowej: data śmierci Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira, a także śmierci Inki Garcilasa de la Vegi. Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują swoje partnerki czerwoną różą, a one darują im książkę.
W 1995 r. UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. W Polsce obchody tego święta pierwszy raz zorganizowano w 2008 r. Z roku na rok w dniach wokół daty 23 kwietnia coraz więcej mówiło się i pisało o książkach, coraz więcej było imprez, konkursów, spotkań z pisarzami i innych wydarzeń związanych z książką i czytaniem.
W tym roku świętowanie przeniosło się do Internetu.
Zachęcam was do odwiedzania stron z darmowym dostępem do książek:
-wolnelektury.pl
-lektury.gov.pl
-chmuraczytania.pl
Niech Wam towarzyszy złota myśl naszego znanego pisarza Henryka Sienkiewicza: ”Gdy się ktoś zaczyta, zawsze się czegoś nauczy, albo zapomni o tym ,co mu dolega, albo zaśnie-w każdym razie wygra…”
G.Janicka
20.04.2020
Drodzy Rodzice.
Na pewno rozmawiają Państwo z dziećmi na temat obecnej sytuacji ,koronawirusa i izolacji, w jakiej się znaleźliśmy.
Warto wspomóc się bajkami i filmikami o charakterze edukacyjnym , a zarazem terapeutycznym.
Znalazłam takie materiały na stronie - https://biblioteka.pl/artykul/Jak-pracowac-zdalnie-Cz-2-Biblioterapia/9620
Są tam artykuły na temat biblioterapii, są bajki, opowiadania i krótkie filmiki edukacyjne dla dzieci.( wszystko się otwiera, sprawdziłam)
Biblioterapia – to zamierzone oddziaływanie poprzez czytanie, słuchanie lub oglądanie odpowiednio dobranych książek, fragmentów utworów, oglądanie i słuchanie adaptacji utworów literackich. Terapia ma na celu kształtowanie właściwych postaw, pracy nad sobą, samoakceptacji, przyczynia się do uświadomienia dziecku trudnych sytuacji i uczy reakcji na nie, daje szansę nabrania wiary w siebie, wpływa pozytywnie na emocjonalne stany.
Zachęcam do czytania z dziećmi bajek,opowiastek takich jak:
-„Masz tę moc”-autorstwa Ag.Frączek
-„Jeżyk Bartek zostaje w domu”-Marta Mytko
-„Bajka o złym królu Wirusie i dobrej Kwarantannie”-Dorota Bródka
-„Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie”-ilustrowany poradnik
Na tej stronie obejrzałam także filmik nt.koronawirusa dla najmłodszych pt.: „EDUSIE”-Co to jest koronawirus?
Dla kl.II-III polecam bajkę pt.: „Zgrywisia, zaklęcie i zabawa w chowanego”oraz „Wirusobajkę-czyli jak bawić się w chowanego z koronawirusem”.
Bajki to nie tylko tekst, ale także wskazówki dla nas dorosłych ,jak rozmawiać należy z dziećmi, jak radzić sobie z różnymi, często trudnymi emocjami ,jak wzmocnić pozytywnie nasze dziecko.
Filmy i programy edukacyjne każdego dnia powstają nowe, więc warto śledzić propozycje w sieci na bieżąco.
Życzę przyjemnej lektury i wszystkich gorąco pozdrawiam .
G.Janicka
06.04.2020
Tradycje wielkanocne…
Święta wielkanocne to wyjątkowy czas, w którym symboliczne obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody splatają się w jedno. Świętujemy zwycięstwo Jezusa nad śmiercią, przyroda budzi się do życia po zimie, zaś tradycje ludowe zarówno upamiętniają wydarzenia sprzed ponad 2000 lat, jak i podkreślają naturalne przemiany w przyrodzie - wiosna rozpoczyna nowy cykl życia, obsiewania, zbierania plonów i cieszenia się nimi.
W tym ostatnim tygodniu przed świętami robimy porządki wiosenne, stroimy nasze domy i przygotowujemy świąteczne przysmaki.
Drodzy Rodzice …
Warto wraz z dziećmi porozmawiać o tradycjach i zwyczajach wielkanocnych, włączyć dzieci w przygotowanie świąt.
Dlaczego do koszyka ze święconką wkładamy jajka? Myślę, że na to pytanie odpowiedzą już dzieci z klasy I.
Jajko to jeden z ważniejszych symboli świąt Wielkiej Nocy . Ten symbol rodzącego się życia odnosi się także do Jezusa, który pokonał śmierć. Dawniej wierzono, że pisanki mają magiczną moc, np. mogą uzdrawiać chorych. Nigdy ich nie lekceważono. Dziś o ich mocy przypominamy sobie właśnie podczas Wielkanocy – to przecież jajka są pierwszą potrawą spożywaną w Niedzielę Wielkanocną. Składamy sobie życzenia i dzielimy się jajkiem.
Wszystkim składam życzenia - zdrowych , spokojnych i radosnych świąt….
Najmłodszych zapraszam do rozwiązania zagadek i krzyżówki wielkanocnej.
G.Janicka
02.04.2020
2 kwietnia –ważna data !
Dzień 2 kwietnia ważny jest dla tych, którzy lubią czytać książki , ale także dla wszystkich Polaków.
Dzisiaj przypada 15 rocznica śmierci św. Jana Pawła II-naszego wielkiego rodaka i papieża oraz obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.
Święto to wypada co roku w rocznicę urodzin sławnego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena i zostało ustanowione, aby promować piękną literaturę oraz grafikę dla młodego czytelnika. Przede wszystkim jednak zachęcać dzieci do czytania książek.
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi. Od tamtego czasu co roku inne państwo jest gospodarzem oficjalnych obchodów tego święta. Polska była organizatorem w 1980 roku, w tym roku rolę tę pełni Litwa. Litewski autor książek Kęstutis Kasparavicius.
napisał taką wiadomość do dzieci z całego świata :
„Książki pomagają nam porzucić pośpiech, uczą nas zauważania rzeczy, zapraszają nas – lub nawet zmuszają, abyśmy usiedli choć na chwilę. Bo przecież gdy czytamy książkę, zwykle siedzimy, trzymając je w ręce. (...) Jestem pewny, że w twoich rękach książki nigdy się nie nudzą. Ktoś kto lubi czytać – nieważne, czy dziecko, czy dorosły – jest o wiele bardziej interesujący, niż ten kogo nie obchodzą książki, kto spieszy się, żyje zgodnie z ruchem wskazówek zegara, kto nigdy nie ma czasu, aby przysiąść, kto nie zauważa tego, co go otacza.”
Nie tylko dzisiaj zachęcam was do sięgania po ciekawą książką!
Dla klas O-V mam propozycję, aby czytali w wolnych chwilach baśnie Andersena. Najmłodsi poproszą o pomoc rodziców. Do baśni, która najbardziej was zainteresuje wykonajcie ilustrację dowolną techniką (kredki, farby, pisaki). Gdy powrócimy do szkoły wasze prace będą nagrodzone..
Na koniec przypominam tytuły baśni Andersena: ”Świniopas", "Słowik”, „KrólowaŚniegu”, ” Dzikie łabędzie”, „Nowe szaty cesarza”,
„Dziewczynka z zapałkami”, ”Stokrotka”, "Calineczka”, "Brzydkie kaczątko”.
Życzę miłego czytania i rysowania…
G.Janicka
30.03.2020
Drodzy uczniowie.
Zachęcam do rozwiązywania krzyżówek. Są w załącznikach. Poproście rodziców o wydrukowanie ich.
Wraz z rodzicami odwiedźcie stronę: cała polska czyta dzieciom. W zakładce „#Mądrze razem w domu” znajdziecie pomysły na spędzanie wolnego czasu. Można np. zrobić drzewo genealogiczne swojej rodziny.
Pozdrawiam
G.Janicka
26.03.2020
Ponad 50 audiobooków dla dzieci:
25.03.2020
Drodzy Uczniowie!
W trudnym okresie epidemii chciałam zaproponować kilka stron internetowych, które być może zapełnią wam wolny czas, pozwolą zrelaksować się i na chwilę zapomnieć o problemach oraz chorobie.
Szanowni Rodzice !
Zachęcam do wspólnego rodzinnego czytania z młodszymi dziećmi. Co warto przeczytać, czyli „Złotą listę książek” znajdą Państwo na stronie Fundacji ”Cała Polska czyta dzieciom” lub na stronie: http://www.rodzinneczytanie.pl/
Warto sięgnąć po książki, które wzbogacą nasze dzieci w ważne i piękne wartości. Dostęp do książek jest możliwy poprzez darmowe strony www: https://lektury.gov.pl/ oraz https://wolnelektury.pl/
Kochani uczniowie, jeżeli wiecie, jaką kolejną lekturę należy czytać, a nie macie jej w domu, skorzystajcie z powyższych stron.
Młodszym dzieciom polecam strony z zabawami, krzyżówkami, diagramami z wykreślankami, np. https://czasdzieci.pl/; http://www.zyraffa.pl/. Krzyżówki i wykreślanki trzeba dzieciom wydrukować.
Jeżeli lubicie zabawy z ortografią, zachęcam do odwiedzenia stron http://www.ortofrajda.pl/ oraz https://www.dyktanda.net/ Znajdziecie tam nie tylko dyktanda on-line, ale także zgadywanki, gry i zasady pisowni.
Pozdrawiam
Grażyna Janicka